23.12.2015

Ze zákulisí natáčení pro LÁSKU A INFORMACE

Uprostřed Ladova kraje, ve staré, malebné a tak trochu i tajuplné vile, se odehrály filmové dotáčky do nově připravované inscenace Činohry Národního divadla – Láska a informace. Představy, že se jedná jen o malý doplněk divadelní hry, rychle berou za své. Přípravy, přesuny herců, štábu, komparzu i rekvizit, to všechno se odehrává se stejnou intenzitou jako by se točil samostatný film.

Herci i komparzisté se od rána shlukují venku kolem ohně, improvizovaná šatna a kostymérna rychle mění příchozí na hrdiny budoucích záběrů a tak se za chvíli po zahradě procházejí slečny v romantických dlouhých šatech, páni v oblecích, vojáci v uniformách i bytosti, které vypadají, že se právě dotkly pověstné Mrazíkovi berly mrazilky. Dlouhé čekání, zima, litry teplých nápojů, kostýmy pod župany i trpělivost všech zúčastněných, tvoří kulisy filmovým scénám, které se zatím v útrobách vily odehrávají.

Důležitost natáčení rozkrývají slova režisérky Petry Tejnorové, která hovoří o detektivním příběhu, v němž se jako vysvětlení nebo chcete-li důkazy, objeví celá řada dotáčených záběrů. Právě díky nim a také díky pořízeným fotografiím, uvidíte, jak to všechno vlastně bylo. Jaká byla velká svatební hostina, jak to bylo s lodí, jestli to sluší hercům v uniformě nebo jakou roli hraje šnek, to vše se dozvíte, když si nenecháte ujít představení první dámy současné britské dramatiky Caryl Churchillové, jehož premiéra se chystá 5. února 2016 na Nové scéně.

Autor: Kateřina Jungbauerová, Foto: Kristýna Klimešová