4.04.2012

Duben 2012 očima Michala Dočekala

DUBEN je nejkrutější měsíc, píše T. S. Eliot ve své slavné básni Pustina.
A básník má vždy pravdu, dodal by Otomar Krejča.

My, obyčejnější duchové, radujeme se z nového jara, a nechceme v něm vidět příslib dalšího podzimu natož zimy, my se s velikány přít nebudeme.

Budeme vědět, že v jejich slovech je ukryta složitější pravda, která tu jednoduchou: „je jaro!“ nevyvrací. Jen ji prohlubuje.

Činohra se vrátila do jara a vrací se ze zájezdu do Bogoty, hlavního města Kolumbie, kde se s představením „Co se stalo, když Nora opustila manžela“ účastnila největšího iberoamerického divadelního festivalu. Odehráli jsme šest představení a podrobnou zprávu o zájezdu i ohlasy na naše vystoupení najdete v příštím měsíčníku ND. Zatím jen toto – po prvním vystoupení činohry ND v Asii (Věc Makropulos v jihokorejském Soulu na festivalu Národních divadel) je to další „poprvé“ činohry a to v latinské Americe.

Vrátili jsme se ale nejen do jara, ale také do zkoušek inscenace Figarovy svatby.
BLÁZNIVÝ DEN ANEB FIGAROVA SVATBA, jak se správně Beaumarchaisova hra jmenuje, je v dějinách dramatu výjimečný text. Vzbuzoval společensko-politické vášně před svoji premiérou, traduje se, že po své premiéře inspiroval francouzskou revoluci. Mozartova opera skoro zastínila slávu původního dramatu.

Je-li ve hře stále přítomen znepokojivý společenský nerv se můžete přesvědčit od 27. dubna ve Stavovském divadle. Hudba u toho chybět nebude – jejím autorem je Aleš Březina /ovšem s přihlédnutím k W. A. M./. Hrát a zpívat budou Richard Krajčo, Pavla Beretová, Miroslav Donutil, Kateřina Winterová, Jana Boušková, Jan Novotný, sbor UK a pětičlenné combo ve složení: Vladimír Strnad – elektrické klávesy, František Raba – kontrabas, Petr Valášek – basklarinet a saxofon, Radek Trupl – housle, Oleg Sokolov – bicí.

Ať už je pro vás duben měsíc krásný, či souhlasíte-li s Eliotem, že je krutý, doufám, že neuděláte chybu, navštívíte-li Národní divadlo.
Těšíme se na Vás.


Autor: Michal Dočekal, Foto: Hana Smejkalová