14.09.2013

Ostatky Karla Högra spočinuly na vyšehradském Slavíně

Ostatky předního českého divadelního a filmového herce, člena Národního divadla Karla Högra (1909-1977) byly v sobotu před polednem uloženy na vyšehradském Slavíně v Praze. Urna s jeho popelem spočinula na jednom z posledních volných míst této krypty, jejímž správcem je spolek Svatobor.

Žádost manželky Evy Högerové o umístění urny s popelem na Slavíně podpořilo vedení Národního divadla, prezidium Herecké asociace, Český rozhlas a Národní muzeum, v jehož archivu je uložena Högerova osobní pozůstalost.

Pozůstatky Karla Högera tak nyní spočívají ve společně kryptě s ostatky hereckých kolegů Zdeňka Štěpánka a Jaroslava Marvana, malířů Vojtěcha Hynaise a Alfonse Muchy, pěvkyně Emy Destinnové, architekta Josefa Gočára, vynálezce Františka Křižíka, básníků Josefa Václava Sládka i Jaroslava Vrchlického nebo dirigenta a skladatele Oskara Nedbala.

Karel Höger se proslavil především svou tvorbou pro dětské posluchače, namluvil například Kocoura Modroočka, Rumcajse, kocoura Mikeše nebo Čapkova Pejska a kočičku. Ze zhruba 70 filmů, ve kterých účinkoval, si ho diváci pamatují jako malíře Mikoláše Alše nebo skladatele Bedřicha Smetanu. V Zemském divadle v Brně vytvořil během osmi let působení 120 rolí, členem Činohry Národního divadla byl od roku 1940.

Na Slavíně je nyní pochování 56 osobností, jedna hrobka zůstává v kryptě volná.

Autor: Miloš Dvořák