24.09.2013

Fotodokumentace prvního dne STAGE A mezinárodního projektu 1914

Ve zkušebně Stavovského divadla tento týden ostartovala STAGE A fáze zkoušení mezinárodního projektu 1914. V inscenaci vycházející z Haškova románu Osudy dobrého vojáká švejka a protiválečného opusu Karla Krause Poslední chvíle lidstva se v režii světového divadelního mága ROBERTA WILSONA představí Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Enikö Eszenyi j. h., Ján Koleník j. h., Jan Bidlas, Vladimír Javorský j. h., Radúz Mácha, Václav Postránecký, Filip Rajmont a Milan Stehlík.

Inscenace 1914 je výjimečná mimo jiné spoluprací Činohry Národního divadla s velkými evropskými divadly. ROBERT WILSON si totiž na základě castingu do projektu vybral i uměleckou šéfku maďárského divadla Vígszínhás Enikö Eszenyi a člena hereckého souboru bratislavského Slovenského národního divadla Jána Koleníka.

Když končil „nešťastný rok“ 1913, Evropa vzhlížela do budoucna s velkými nadějemi. Ovšem místo toho, aby přišla očistná, rychlá válka, vypukl šílený, ničivý konflikt, který přinesl nové zbraně a jiný způsob válčení. Rokem 1914 se zhroutila stará Evropa, na jejích troskách vznikl nový kontinent s výrazně odlišným politicko-geografickým uspořádáním. Údajně až tehdy začalo skutečné 20. století. A co my dnes? Stojíme také na prahu nové epochy? Skončilo už to šílené, „nešťastné“ dvacáté – a spějeme vstříc klidnému jedenadvacátému?

První světová válka se stala námětem uměleckého ztvárnění stejně jaké jakákoliv jiná zásadní událost v dějinách, k málokterým literárním dílům se však vracíme tak často jako k Haškovým Osudům dobrého vojáka Švejka. V domácím kontextu mu nezaměnitelnou podobu dal jak Josef Lada svými ilustracemi, tak později i filmaři. Švejk se po divadelních jevištích procházel už nesčetněkrát – a pokud ho na scéně Stavovského divadla na první pohled nepoznáte, naplnil se náš záměr. Dáváme tuhle stokrát prozkoumanou figuru do rukou světového umělce, kterého česká interpretační tradice nepálí: přebírá si Švejka zcela nově, po svém, nespoután tím, jak „musí“ vypadat.

Na Haškův román putování a historek pak necháváme působit monumentální drama Karla Krause Poslední chvíle lidstva, jehož kompletní scénické uvedení by trvalo osm hodin. Sto let po vypuknutí ničivého konfliktu, který výrazně ovlivnil celé následující století – a tedy samozřejmě i nás – mícháme odvážné ingredience – Kraus, Hašek, Wilson. Výsledkem budou obrazy velmi aktuální, humorné, bolestivé i směšné. Přesně jako náš život.

Premiéra: 30. dubna 2014 ve Stavovském divadle

Foto: Lucie Jansch