5.10.2011

VĚC MAKROPULOS zpátky ze Soulu

Věc Makropulos

Za velkého zájmu publika jsme třikrát odehráli inscenaci hry Karla Čapka v jihokorejském Soulu.Zahájili jsme pětitýdenní český festival, v jehož rámci se koncem října uskuteční Dny Prahy v Soulu. Česká kultura se představí více než dvěma desítkami akcí. Od vystoupení Pražské komorní filharmonie a souboru Virtuosi di Praga, přes koncertní turné tria Emila Viklického, premiéry dvou českých muzikálů, výtvarné a fotografické výstavy, filmový festival, taneční představení i literární večer. I díky hostování Národního divadla vyjde do konce roku první korejské vydání Čapkovy hry.

„Nestává se často, aby evropské činoherní představení bylo pozváno k zájezdu na Dálný východ. O to více si pozvání vážíme. Jsme rádi, že tak mimořádná inscenace hry českého klasika, která vznikla ze spolupráce špičkového světoznámého režiséra se souborem naší první scény, bude jako reprezentant evropské živé kultury uvedena v kontextu kultury orientální,“ říká umělecký šéf činohry Michal Dočekal. „Těší nás, že Národní divadlo bude, v duchu svého statutu, jako symbol národní identity, nositelem našeho kulturního dědictví a přispěje k propagaci naší domácí kultury,“ dodává ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Dekorace k úspěšné inscenaci cestovaly do Soulu lodí. I jejich návrat se plánuje po moři. Čeští diváci ji tedy v Praze na jevišti Stavovského divadla uvidí opět až na konci listopadu 2011.

Inscenace Čapkovy komedie je výjimečnou událostí v dějinách Národního divadla. Skutečná hvězda světového divadla, Robert Wilson, vytvořil jedinečné představení fantaskní a filosofující hry Karla Čapka Věc Makropulos. Je asi nejznámějším světovým divadelním tvůrcem, který kdy zpracoval činoherní text českého autora a současně i režíroval v českém divadle. Mimořádná inscenace podnítila velký zájem zahraničních festivalů, což není v kontextu činoherního divadla běžná věc.

V Čapkově fantastické komedii se záhadnou, až detektivní zápletkou hrají: Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Vladimír Javorský, Pavla Beretová, Filip Rajmont, Jan Bidlas, Petr Pelzer a Milan Stehlík. V hlavní roli záhadné femme fatale Emilii Marty, která převrací naruby život každého, s nímž se setká, vystupuje Soňa Červená.

Hned po návratu ze Soulu soubor činohry ND pokračuje na festival MESS do Sarajeva. V rámci prestižního festivalu uvedeme naši inscenaci hry kontroverzní autorky Elfriede Jelinek CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA, v hlavní roli s Kateřinou Winterovou. „S Norou na konci listopadu vystoupíme ještě ve Varšavě na Mezinárodním festivalu národních divadel,“ vypočítává další zahraniční cesty Michal Dočekal. „V jednání je účast se stejnou inscenací na festivalu v kolumbijské Bogotě. Hrajeme zkrátka pro celý svět…,“ dodává s úsměvem.

Autor: Tomáš Staněk, Foto: Ivo Dankovič