13.02.2012

200. repríza CYRANA Z BERGERACU

Cyrano z Bergeracu - muž bez bázně a hany, jehož hyzdí velký nos, je legendární postavou, symbolem cti, odvahy a mužnosti. České publikum ho miluje pro ušlechtilost jeho ducha i lehkost a vzlet slova. Vrchlického překlad je pokládán za kongeniální a dokonce se říkává, že v češtině zní lépe než ve francouzském originále. Cyrano nikdy nenudí, a proto je na našem na repertoáru již desátou sezonu. 20. března 2012 oslavíme jubilejní 200. reprízu.

Slavnostní reprízu úspěšné inscenace v úterý 20. března 2012 navštíví v hledišti Národního divadla hosté
Transplantačního centra IKEM jako poděkování za pomoc při záchraně lidských životů.

„Cyrano z Bergeracu byla pr vní a na dlouhou dobu poslední divadelní hrou, kterou jsem četl. Nevím, co mne k tomu tenkrát v mých devíti letech vedlo, asi rodiče a Tři mušketýři, ale přečetl jsem ji celou. Přečetl jsem ji celou z toho ohmataného pr vního vydání z roku 1898 v překladu Jaroslava Vrchlického, a tentýž exemplář mi sloužil při přípravě inscenace Cyrana z Bergeracu v Národním divadle. Nepamatuji se, co jsem tehdy z četby pochopil, ale vím, že jsem se pro zcela soukromou potřebu naučil zpaměti „Balladu souboje v hotelu Burgundském, jejž měl pan Bergerac s lumpem, jenž neměl čest“ a umím ji zpaměti dodnes. Vztah ke hře mám, ostatně jako mnozí, letitý. Snažil jsem se proto vytvořit inscenaci dostatečně chlapecky naivní, aby v ní mohly ožít ony dětinské ideály jako je čest, odvaha, síla ducha a láska, ale i inscenaci dostatečně dospěle „realistickou“, v níž se za věrnost ideálům platí jedině životem,” říká o inscenaci režisér Michal Dočekal.

Výjimečné představení zhlédne výjimečné publikum. Hlediště zaplní personál z operačních sálů dárcovských nemocnic, lékaři i sestry, ale také vojenští piloti vrtulníků a letadel a mnozí další. „Celý rok žádáme my po nich, tak aspoň jednou za rok bychom jim také chtěli něco dát. Jsem moc rád, že nám Činohra ND takto vychází vstříc,” říká přednosta Transplantcentra MUDr. Pavel Trunečka. Nadační fond Transplantace i pražský IKEM tak kulturním zážitkem se špičkovým obsazením chtějí poděkovat všem, kteří v loňském roce znovu pomohli zachránit lidské životy. Právě díky jejich nasazení mohli odborníci v IKEM provést 360 transplantací orgánů. Nejčastěji to byly ledviny (214), na druhém místě játra (64) a po nich slinivka břišní (46). Vyměněné srdce bije v tělech 43 nových příjemců. „Díky těmto lidem mohou pacienti teď dál žít aktivním životem,” doplňuje vedoucí oddělení odběru orgánů MUDr. Eva Pokorná. Řada z nich se vrací do zaměstnání, sportuje, mnozí zakládají rodiny, ženy mají zdravé děti.

Tranasplantcentrum IKEM
Transplantcentrum IKEM je největším transplantačním centrem v České republice a patří i mezi největší evropská centra. První transplantace ledviny byla provedena v roce 1966, do konce roku 2011 bylo v IKEM provedeno téměř šest a půl tisíce transplantací orgánů. Na dárcovském programu Institut spolupracuje s více než 50 nemocnicemi z celé České republiky.

Nadační fond Transplantace
Nadační fond transplantace vznikl v roce 2008 především na podporu dárcovství orgánů a zlepšování podmínek pro transplantační medicínu v ČR.

Foto: Martin Špelda