5.03.2016

Nominace na Cenu Thálie 2015

Národní divadlo získalo díky interpretům (kromě čtyř širších) hned pět užších nominací. Jednu dokonce v oboru muzikál, za který ovšem „může“ soubor Činohry. Všem nominovaným děkujeme, držíme při vyhlašování laureátů palce a oběma baletním sólistům přejeme do dalšího angažmá hodně štěstí.

MUZIKÁL
Igor Orozovič
za roli Jiřího Traxlera, V rytmu swingu buší srdce mé (režie: Ondřej Havelka)
Výrok poroty: Pět sezon patřil Igor Orozovič k oporám NDM v Ostravě, kde hrál v mnoha činohrách i muzikálech. V kvalitních výkonech pokračuje i po svém přestupu do pražského Národního divadla, kde exceluje coby Jiří Traxler v inscenaci V rytmu swingu buší srdce mé – vý- borně hraje na klavír, zpívá, tančí a swinguje.


BALET
Kristýna Němečková
za Sólo, Reflections on the Fate of Human Forms (v rámci inscenace Ballettissimo, choreografie a režie: Jacopo Godani)
Výrok poroty: Výjimečný výkon. Tanečnice jako by vyrůstala v jiném uměleckém prostředí než v pražském Národním divadle. Působí spíše jako interpretka ze souboru Williama Forsytha, známého neobyčejným, extravagantním jazykem. Je přesná v technice a expresivní ve výrazu. Němečková diváky neustále přitahuje i v nové inscenaci Decadance Ohada Naharina.

Viktor Konvalinka
za Sólo, OHAD NAHARIN: decadance (choreografie a režie: Ohad Naharin)
Výrok poroty: V decadance se Viktor Konvalinka potkal s choreografem své krevní skupiny. V dlouhém, částečně improvizovaném úvodním sólu uplatňuje svou kreativitu; i tou nejkrajnější periferií těla si užívá hudební podkres. Svou hravou energií prostupuje diváky jeho přirozené charisma.


OPERA
Marie Fajtová
za titulní roli, Norma (dirigent: Enrico Dovico, režie: Tomo Sugao)
Výrok poroty: Marie Fajtová zvládla strhujícím způsobem extrémní nároky dramatického koloraturního partu Normy, velekněžky i matky, ženy zmítané láskou i pomstychtivostí, schopné zabíjet své vlastní děti i odpouštět. Její Normě věříme – soucítíme s útrapami ztrápené duše a zároveň jsme ohromeni velkolepostí, s jakou tato vrchní kněžka vystupuje.

Olga Jelínková
za titulní roli, Slavík (dirigent: Jan Latham-Koenig, režie: Dominik Beneš)
Výrok poroty: Sopranistka Olga Jelínková vytvořila titulní roli Stravinského Slavíka na vysoké interpretační úrovni, jak po intonační a pěvecké, tak i herecké stránce. Její zářivý hlas se lehce vznášel do vysokých poloh, nenásilně vykryl celý prostor hlediště, ve výrazu dokonale navodil pohádkově snivý obraz díla.

ŠIRŠÍ NOMINACE:
Magdaléna Borová – role Desdemona v inscenaci Othello, benátský mouřenín
Klára Slaná Jelínková – sólo v inscenaci Decadance
Jitka Svobodová – role Rudá Marie/Boženka v inscenaci Rudá Marie
Josef Moravec – role Skuratov v inscenaci Z mrtvého domu

Slavnostní večer udílení Cen Thálie 2015 se uskuteční 26. března v Národním divadle. Sledovat celou událost můžete v přímém přenosu České televize na ČT 1 od 20 hodin.

Foto: Pavel Nesvadba