4.07.2016

Z vesmíru na svatbu a ještě dál aneb Jak se fotily nové vizuály

Po pozitivní zkušenosti z minulého roku se i v závěru této, již téměř uplynulé sezony, rozhodlo vedení Činohry Národního divadla podniknout smělý krok – připravit (opět s velikým předstihem) vizuály ke všem premiérám sezony nadcházející. Rozhodnutí to bylo vskutku odvážné zejména proto, že některé z připravovaných inscenací budou mít premiéru až po více než roce od focení vizuálů. A některé z chystaných her se dokonce teprve dopisují…

Autorkou nové vizuální kampaně byla vybrána úspěšná fotografka Bára Prášilová, jejíž díla jsou vřele přijímána v galeriích a výstavních síních nejen u nás, ale i v zahraničí, a sklízí za ně nejrůznější prestižní ocenění. V její tvorbě lze vidět nejen osobité propojení krásy výtvarného umění a účelovosti produktových fotografií, ale i notnou dávku humoru a nadsázky. Oproti minulé sezoně se tentokrát veškeré fotografování přesunulo z exteriérů opět do interiéru, a to přímo na Novou scénu Národního divadla. Mramorem obkládané foyer nejmladší scény ND se tak vždy během pár minut proměnilo v prostorný, plně vybavený fotoateliér, v němž se v rolích modelů a modelek střídali jednotliví členové hereckého souboru.

Pro dosažení toho nejlepšího výsledku bylo pochopitelně zapotřebí sebemenšího detailu – od včasného navezení techniky a stavby „ateliéru“ až po nejrůznější i nejpodivnější nezbytné rekvizity. Na scéně tedy nechyběly například levitující planety, hýbající se ouška, pramice z Vltavy či v ten pravý čas uvadající tulipány.

Velmi důležitou složku celého focení pak tvořil především pečlivý výběr kostýmů, na jejichž tvorbě s fotografkou Bárou Prášilovou spolupracovali vybraní čeští návrháři a firmy. Outfit představitele „Spalovače mrtvol“ Martina Pechláta a svatebního páru Taťjany Medvecké a Davida Prachaře tak například velmi laskavě zapůjčila i známá česká oděvní značka Pietro Filipi.

Na závěr snad lze jen dodat, že i přes nepatrná škobrtnutí, která se tu a tam vyskytla, ať už v podobě příliš dlouhých copů nebo třeba nelepících umělých nehtů, se náročný fotografický maraton podařilo zdárně dokončit – s potřebnou energií, nadšením i nevyhnutelnou dávkou toho zdravého stresu. Na výsledek si budete sice muset počkat až do nové sezony, ale to čekání se bezpochyby vyplatí.

Autor: Kristýna Klimešová, Foto: Kristýna Klimešová