31.03.2012

Máme za sebou první představení v BOGOTĚ

Máme úspěšně za sebou první představení CO SE STALO KDYŽ NORA OPUSTILA v Kolumbijské Bogotě! Hráli jsme před plným sálem (cca 1000 lidí). Vstupenky na nás jsou dost drahé (v přepočtu cca 1200,-Kč). Je o nás velký zájem...:)

Soubor činohry Národního divadla reprezentuje Českou republiku na na XIII. ročníku Latinsko-amerického divadelního festivalu IBERO-AMERICAN THEATER FESTIVAL v Bogotě. Festivalová dramaturgie z velké světové konkurence vybrala
do programu naši inscenaci hry Elfriede Jelinek CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA v režii Michala Dočekala. V termínu 26. března až 5. dubna 2012 ji uvedeme celkem pětkrát. Sledujte aktuality z naší cesty na sociální síti www.facebook.com

S hudební komedii CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA jsme již v letošní divadelní sezoně navštívili festival MESS v Sarajevu, uvedli jsme ji na „Setkání národních divadel 2011“ v TEATR NARODOWY
ve Varšavě. Inscenace režiséra Michala Dočekala neslaví úspěch jen v zahraničí, ale je kladně přijímána i českou odbornou veřejností. Dostalo se jí Ceny Josefa Balvína za nejlepší inscenační počin německy psaného textu. Kateřina Winterová byla za roli Nory nominována na Cenu Thálie a Cenu Alfréda Radoka. Inscenaci uvádíme na Nové scéně ND.

Souboru činohry Národního divadla se i díky vstupu do Unie evropských divadel daří upevňovat pozici českého divadla v celosvětové divadelní síti. VĚC MAKROPULOS světově proslulého režiséra Roberta Wilsona jsme na přelomu září a října 2011 představili v jihokorejském Soulu. Vystoupením v Bogotě Národní divadlo pokořilo v letošní sezoně další kontinent. Do konce sezony se Činohra chystá ještě: v červnu s VĚCÍ MAKROPULOS do italské Neapole. Do Itálie se pak ještě v červenci 2012 vrátí na festival MITTELFEST v Cividale del Friuli s komorní inscenací hry Davida Harrowera BLACKBIRD.

„Hostování v zahraničí, které není u činoherního divadla opravdu běžnou věcí, nese své plody i na poli uměleckých spoluprací,“ říká umělecký šéf Michal Dočekal. „Po režiséru Robertu Wilsonovi se nám pro spolupráci s Národním divadlem podařilo získat režiséra Gábora Tompu, který se souborem Činohry nastuduje v Praze v květnu 2012 na Nové scéně Ionescova Nosorožce.“ Dalším významným zahraničním hostem pak bude na podzim 2012 česko-švédský režisér David Radok. Jednáme rovněž s Kornélem Mundruczo, jehož inscenace Sorokinova LEDU zaujala na posledním ročníku plzeňského festivalu Divadlo.

Dekorace k inscenaci CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA cestují na zájezd do Bogoty lodí.
I jejich návrat se plánuje po moři. Čeští diváci tedy hudební komedii Elfriede Jelinek v Praze na jevišti Nové scény uvidí opět až v půlce června 2012.

Hostování se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Foto: Tomáš Studnička