13.02.2012

„Můj soused" slavil úspěch na festivalu v Grazu

Na konci ledna jsme se zúčastnili festivalu EMERGENCY ENTRANCE v rakouském divadle Schauspielhaus Graz, kterým vyvrcholil téměř dvouletý stejnojmenný projekt, jehož se účastnilo celkem 6 divadel – 5 evropských a jedno izraelské.
Naším příspěvkem byla scénická studie Můj soused, můj nepřítel v režii Viktorie Čermákové, která se pokusila zmapovat soužití romské menšiny s většinovou populací u nás. Na jevišti vedle člena našeho hereckého souboru Davida Matáska vystoupila i herečka a performerka Daniela Voráčková, houslista Vojtěch Lavička a romští aktivisté Ladislav Goral a David Tišer.

Inscenaci jsme v Grazu uvedli dvakrát, a to na největším „festivalovém“ jevišti - na zadním jevišti hlavního sálu grazského Schauspielhausu. Po prvním uvedení následovala ještě společná prezentace společného workshopu s kolegy z rakouské inscenace Boat People, kterou jsme v prosinci uvedli i v Praze, a po ní beseda inscenátorů s diváky ve festivalovém foyer.
Poprvé jsme „Souseda“ hráli hned po slavnostním zahájení festivalu (čtvrtek 26. 1.) a naší druhou reprízou jsme festival ukončili (sobota 28. 1.). Celý festival proběhl za velkého zájmu odborné veřejnosti i laických diváků, kteří se aktivně účastnili nejen představení, ale i všech doprovodných akcí, jakými byli např. prezentace workshopů, akademické sympozium, společné debaty a večerní setkání.

Prohlédněte si fotografie v sekci fotogalerie.

Autor: Kateřina Ondroušková, Foto: Lupi Spuma