21.02.2016

Plzeňské Probuzení jara

Na konci února přivítá Nová scéna Národního divadla úspěšný muzikál z pera Stevena Satera a Duncana Sheika Probuzení jara / Spring Awakening. Po úspěšném uvedení před „domácím“ publikem jej po několika vyprodaných reprízách přiváží plzeňské Divadlo J. K. Tyla i na jednu ze scén Národního divadla.

„Tématem muzikálu Probuzení jara je obtížnost dospívání, hledání sama sebe, touha po jakémsi ukotvení a samozřejmě láska,“ představuje inscenaci šéf muzikálu Divadla J. K Tyla Roman Meluzín. „Muzikál je o mladých lidech, tudíž obsazení tvoří nejmladší muzikálová generace našeho souboru. A my si troufáme říct, že je to generace velmi silná.“

Muzikál napsaný dle stejnojmenné divadelní hry německého dramatika a režiséra Franka Wedekinda zaznamenal po svém prvním uvedení na Broadwayi (2006) značný úspěch a získal si srdce diváků i divadelních kritiků. Původnímu Wedekindovu dílu se takového přijetí ve své době nedostalo.

V roce 1891, kdy byla hra napsána, vyvolala velmi bouřlivé reakce, neboť se její autor odvážil dotknout největšího tabu tehdejší společnosti – sexuality v mnoha jejích podobách a problému vzájemného nepochopení a lhostejnosti mezi dospívající generací a dospělými. Uvádění hry bylo sice tehdy na dlouhá léta zakázáno, Wedekind se však díky ní stal symbolem nastupujícího moderního divadla.

Probuzení jara se svým burcujícím poselstvím obletělo již desítky zemí celého světa a v neděli 28. února přiletí i do Prahy, kde jej uvedeme od 19 hodin na Nové scéně.

Autor: Kristýna Klimešová, Foto: Archiv DJKT Plzeň