9.04.2016

The Tap Tap: Nefňuka

...aneb Podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři

„Opravdu prohrává jen ten, kdo všechno vzdává předem.“

O knížce Jesus Betz jsem se dozvěděl zhruba před 5 lety od skvělého herce a komika Tondy Novotného. Náhodou jsem se s ním potkal na pivu a on mi vyprávěl, že podle téhle předlohy připravuje malé představení o klukovi, který se narodí bez rukou a nohou. Říkal, že hraje tátu, který si pořád stěžuje a lamentuje a na hlavní roli toho kluka používá loutku. Tenhle úsporný model se mi zalíbil a hned nás také společně napadlo, že by bylo zajímavé do představení zapojit The Tap Tap jako kapelu lidí s handicapem.

Následně vzniknul nápad zapojit do pohybu kulis a loutek elektrické vozíky všech členů Tap Tapu. Došlo nám, že jsou to vlastně silné stroje, které budou jejich majitelé moci ovládat stejně, jako když se na nich pohybují. Vyprávěl jsem o tom všem svému tátovi Jiřímu Ornestovi, jemu se to moc líbilo a řekl, že by to rád režíroval. Po mnoha úskalích včetně velkých zdravotních komplikací táty jsme finální podobu představení s písničkami od Jardy Svobody a scénografií od Petra Matáska dali dohromady a dohodli se na premiéře 24. dubna 2016 a následných reprízách na Nové scéně Narodního divadla. V současné době již pilně zkoušíme divadlo i muziku a dokončujeme s Východočeským divadlem v Pardubicích výrobu speciálních kulis a loutek.

V našem podání jde o příběh kluka s těžkým postižením, který je ale chytrý, velmi odvážný a navíc krásně zpívá. Díky tomu překoná spoustu překážek, dosáhne úspěchu, šťastně se zamiluje a stane se dokonce ředitelem vlastního cirkusu. Cílem inscenace je ukázat, že i s hůř rozdanými kartami se dá vyhrávat, když se člověk nevzdá…Také bychom rádi názorně předvedli, že v dobrém týmu mohou velmi úspěšně spolupracovat lidé s různými závažnými handicapy.

Autor: Šimon Ornest, The Tap Tap