22.01.2013

LEONCE A LENA v podání Maďarského divadla z Kluže

Na jaře přivítáme v Praze Maďarské divadlo z Kluže – 23. a 24. března 2013 budeme mít jedinečnou možnost ve Stavovském divadle zhlédnout komedii Georga Büchnera Leonce a Lena v režii Gábora Tompy, který je zároveň uměleckým ředitelem divadla.

Tompova inscenace nabízí vzrušující nápady, jazyk a vizuální hry a po celou dobu se soustředí na zábavu publika. Komedie Leonce a Lena funguje s přesností švýcarských hodinek, ale zůstává lehká jako pírko… (z recenze Noémi Fülöp)

Maďarské divadlo v Kluži bylo založeno v roce 1792 jako první maďarský divadelní soubor v rumunské Transylvánii. Toto repertoárové divadlo je dotováno rumunským ministerstvem kultury. Inscenace se zde uvádějí v maďarštině se simultánními překlady do rumunštiny a angličtiny.
Určující podobu divadla formovaly osobnosti mezinárodního významu, jež jsou považovány za klíčové postavy maďarského i evropského formátu: Gyula E. Kovács, iniciátor shakespearovských cyklů, Jenő Janovics, zakladatel prvního maďarského filmového studia a György Harag, významný umělec rumunského divadla. Od roku 1990 stojí v čele umělecký ředitel a režisér Gábor Tompa. Pod jeho vedením divadlo pokračuje v Haragově novátorském duchu. Základ repertoáru tvoří jak velká díla světové klasiky, tak moderní hry. Za posledních dvacet let se Maďarské divadlo v Kluži zařadilo svým moderním směřováním, mezinárodními koprodukcemi a spoluprací se světově uznávanými umělci mezi významná evropská divadla. Působí zde např. režiséři Vlad Mugur, Silviu Purcărete, Andrei Şerban, Mihai Măniuţiu, Victor Ioan Frunză, David Zinder, Dragoş Galgoţiu, Patrick Le Mauff, Elie Malka and Matthias Langhoff; scénografové a kostýmní výtvarníci jako např. Carmencita Brojboiu, Andrei Both, Doina Levintza, Lia Manţoc a Helmut Stürmer a další.
Maďarské divadlo v Kluži obdrželo řadu významných mezinárodních ocenění a od roku 2008 je členem Unie evropských divadel (UTE). V roce 2007 u příležitosti 215. výročí svého založení divadlo uspořádalo první ročník mezinárodního festivalu Interferences, jehož třetího ročníku se Činohra ND zúčastnila v prosinci 2012 se svou inscenací Bláznivý den aneb Figarova svatba.

Režisér Gábor Tompa pracoval v Činohře ND v minulé sezoně. Spolu se svým týmem – scénografem Helmutem Stürmerem a kostýmní výtvarnicí Carmencitou Brojboiu – na Nové scéně úspěšně inscenoval Ionescova Nosorožce. V sezoně 2013/2014 je osloven pro spolupráci na inscenaci Tartuffe ve Stavovském divadle.

Autor: Kateřina Ondroušková