14.02.2013

Z PRACHU HVĚZD v Divadle Kolowrat

Lenka Lagronová patří mezi nejvýznamnější žijící české dramatiky. Svědčí o tom nejen desítky inscenací jejích her, nýbrž i řada ocenění a nominací. Za hru Z prachu hvězd získala druhou cenu v soutěži o novou česko-slovenskou hru Dráma 2010. Činohra Národního divadla si považuje za čest uvést tento skvělý text ve světové premiéře.

Lagronové hry bývá těžké žánrově zařadit – píše sice o vážných věcech, ale zároveň jí neschází poťouchlý, často až mírně cynický smysl pro humor. Z prachu hvězd je v tomto ohledu její zatím asi „nejhumornější“ hrou. Tři stárnoucí sestry Dáša, Táňa a Kája žijí s matkou v opuštěném domě a marní čas hovory o snech, dávných láskách a hlavně o vesmíru a možnosti kontaktu s mimozemskou inteligencí. To je odkaz jejich zesnulého otce, který byl posedlý vesmírnými lety a tuto vášeň na své dcery přenesl. Je sobotní večer, peče se bábovka a jako obvykle hovoří o ničem. Asi by se nic nestalo a šlo se jako obvykle „spat“, kdyby... kdyby se neozval zvonek a nezjevil se nový soused Jarda s mísou chlebíčků. Přítomnost muže v bytě, kam od smrti otce muž nevstoupil, vyvolá v životě sester malé zemětřesení...
Režie se ujal mladý režisér Štěpán Pácl, který své porozumění pro zvláštní svět Lagronové her prokázal už v absolventské inscenaci Království v divadle DISK. Pro svou první režii v Národním divadle zvolil vynikající obsazení, kterému vévodí Jana Preissová jako matka, dále sestry Taťjána Medvecká, Jana Boušková a Petra Špalková a uzavírá je podivuhodný soused Jan Hartl. Těšme se... od 22. března 2013 v Divadle Kolowrat.

Autor: Jan Tošovský, Foto: Hana Smejkalová