20.04.2013

Casting na 1914

na zkušebně číslo 1 ve Stavovském divadle právě probíhá casting režiséra Roberta Wilsona na obsazení hlavních rolí v mezinárodním projektu 1914...

Výjimečný umělecký projekt, jenž nese pracovní název 1914, v sobě snoubí několik okolností, pro něž stojí za to, věnovat mu zvýšenou pozornost.

Uskuteční se v roce, kdy si budeme připomínat stoleté výročí od vypuknutí První světové války. Tento historický moment dal vzniknout uspořádání zcela nového kontinentu, v němž žijeme dosud. Dějinný zlom struhujícím způsobem reflektovali dva světoznámí prozaici – „náš“ Jaroslav Hašek v nepřekonatelných Osudech dobrého vojáka Švejka a rakouský básník, kritik a esejista Karl Kraus ve svém monumentálním dramatickém opusu Poslední chvíle lidstva. Zdánlivě neslučitelná díla – a také těžko dramatizovatelná – nám posloužila jako základ koláže, jež se nebude obracet zdaleka jen do historie, ale pohlédne do očí i naší současné realitě.

Inscenátorem, a tím pádem hlavní autorem se stane Američan Robert Wilson (Není ve světě zářivější a vlivnější režijně-scénografické osobnosti, jejíž aktivity daleko přesahují hranice divadla). Činohra ND by se tak pyšnila již druhou spoluprácí si tímto živoucím klasikem. Wilson je autorem progresivního rukopisu, který ovšem zcela počítá s divákem – důkazem toho jsou soustavně vyprodané reprízy Čapkovy Věci Makropulos, kterou u nás připravil ve Stavovském divadle roce 2010.

Dalším nesporným bonusem je herecká účast paní Soni Červené, světové osobnosti původně operního, dnes už i činoherního divadla. Její pracovní nasazení a mimořádnou vitalitu podtrhují léta umělecké spolupráce s Wilsonem, zároveň je ale ozdobou našeho repertoáru.

Foto: hana smejkalová