28.06.2013

Slavné ruské divadlo MCHAT v listopadu v Praze!

Moskevské umělecké akademické divadlo, zkráceně MCHAT, vzniklo původně jako Moskevské umělecké divadlo (MCHT), které bylo slavnostně otevřeno 14. října 1898. Hlavními zakladateli byli Konstantin Sergejevič Stanislavskij a Vladimir Ivanovič Němirovič-Dančenko. V divadle bylo uváděno mnoho světových premiér, zejména hry Antona Pavloviče Čechova a Maxima Gorkého. Divadlo MCHAT poskytlo Stanislavskému prostor využít nové prostředky a divadelní postupy, kterými se později celosvětově proslavil.
V listopadu bude mít pražské publikum jedinečnou příležitost shlédnout na scéně Národního divadla dvě inscenace tohoto slavného souboru.

2. a 3. listopadu 2013 v 19 hodin
Alexander Nikolajevič Ostrovskij
POSLEDNÍ OBĚŤ
Režie: Jurij Jeremin

Děj se odehrává na počátku 20. století v noblesním stylu moderny, v duchu „nových“ podnikatelů, hlučných klubů a módní zábavy – kina. Život v celé své nádherné a vzrušující škále. Nehledě na dobu však stále přetrvává uzel lidských osudů, ve kterém jsou láska a zrada, vášeň a sobeckost, chladný kalkul a bezmezná věrnost pevně svázány.
V roli obchodníka Pribytkova uvidíte uměleckého ředitele souboru, slavného ruského herce a režiséra Olega Tabakova.

4. a 5. listopadu 2013 v 19 hodin
Michail Bulgakov
Bílá garda
Dramatizace románu z doby občanské války v Rusku v letech 1918 – 1919. Bulgakov zasadil děj do rodného města Kyjev ve chvíli, kdy se politická i společenská situace měnila prakticky každý den, a tak rodina Turbinových, ale nejen ona, musela nutně dospět k přehodnocení názorů a postojů, vycházejících z jejich původu a založení.

Režie: Sergej Ženovač

Autor: Kateřina Ondroušková, Foto: www.mxat.ru