2.05.2014

TAK NÁM ZABILI FERDINANDA happening pro povodňové konto

Dva dny před koncem divadelní sezony, v sobotu 28. června 2014, uběhne 100 let od události, jejíž následky zásadním způsobem poznamenaly dějiny 20. století a svým způsobem pomohly vytvořit svět, v němž žijeme dnes. Jedná se o atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d`Este a jeho choť Žofii Chotkovou, provedený při oficiální návštěvě Sarajeva studentem Gavrilo Principem - atentát, který byl bezprostřední příčinou první světové války. Mnozí soudí, že by válka vypukla i bez toho, že napětí a nesrovnalosti v tehdejším uspořádání světa byly natolik nepřekonatelné, že by nutně dříve či později k válce vedly... to však nic nemění na tom, že sarajevský atentát byl jednoznačnou příčinou, která vedla asi o měsíc později k vypuknutí prvního konfliktu globálního rozměru.
Národní divadlo si rok 1914 připomíná řadou akcí - vedle asi nejsledovanější z nich, totiž premiéry inscenace Boba Wilsona 1914 je to i série diskusí na Nové scéně ND. Přesto chceme sezonu i tuto sérii zakončit symbolicky. Proto jsme na den stého výročí připravili happening s názvem Tak nám zabili Ferdinanda, který se odehraje přímo v prostoru před Národním divadlem a posléze na piazzetě. Uvidíte následníka i jeho choť, stanete se svědky kritického okamžiku a posléze si vyslechnete smuteční projev z dobového tisku. Odpoledne pak bude pokračovat speciálním vydáním openair BAROVÁNÍ se Sandrou Novákovou na piazzetě ND. Během odpoledne bude veřejnost moci přispět na sbírkové konto organizace Člověk v tísni ve prospěch povodněmi postižené Bosny, Hercegoviny a Srbska.

Přijďte v sobotu 28. června 2014 ve 13:00 na piazzetu Národního divadla

Záštitu nad projektem převzala J. E. Danka Savič, velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v Praze a Tomáš Hudeček, primátor hlavního města.

Autor: Jan Tošovský