17.01.2015

STRASTI ŽIVOTA na Nové scéně

Muž a žena. Jona a Leviva. Manželský pár, který spolu prožil podstatnou část života. V dobrém i zlém. Vychovali děti, pracovali, hádali se a usmiřovali. Navzájem se dokonale znají, vědí o sobě téměř vše. A jednoho dne se Jona probudí s palčivým pocitem, že jeho život končí. Začne bilancovat, obviňoval sebe i svoji manželku, hledat východisko ze samoty, kterou cítí. Jediným východiskem z existenciální krize, kterou pociťuje, je „změna“. Chce opustit manželku, domov, chce začít znovu. Chce druhou šanci. Dialog, který se mezi manželi rozvine – dialog plný proseb, lamentací, výmluv, vydírání, výhrůžek a urážek – je děsivý a směšný zároveň. I proto, že ho všichni známe a v té či oné podobě jsme ho už mnohokrát prožili. Nezáleží, jestli se jedná o rozhovor muže se ženou, rodiče s potomkem, hříšníka s Bohem … Je to pláč lidské duše nad zmarněným životem.

STRASTI ŽIVOTA jsou mimořádnou hereckou příležitostí pro dva herce a herečku. V rolích manželů se představí Jiří Štěpnička a Jana Boušková. Postavu Gunkela, jejich známého, kterého trápí podobné pocity, ale protože žije sám, nemá od koho odejít a komu se svěřit, hraje Alois Švehlík.

Pozoruhodný izraelský dramatik Chanoch Levin patří k nejuznávanějším autorům izraelského dramatu. Někteří ho přirovnávají ke Kafkovi, jiní k Beckettovi, ještě jiní k Havlovi … Jeho hlas je však zcela svébytný a originální. Svou naléhavostí, bezprostředností a poetickou vizí se řadí spíše k domácí tradici – konkrétně k některým biblickým knihám, jako je třeba Jób či Kazatel.

Česká premiéra 12. března 2015 na Nové scéně.