27.09.2015

Nová krev

Pod hlavičkou Nové krve jsme pro vás připravili tři mimořádné večery, v nichž dáme návštěvníkům divadla nahlédnout na náš soubor a naše budovy z trochu jiné perspektivy. Půjde o akce neopakovatelné, jedinečné – a připravené právě jen pro ty, kteří se v daný večer rozhodnou ze všech míst, které kulturní mapa Prahy (a vlastně vůbec celé České republiky) nabízí, dát přednost právě a jen Národnímu divadlu.

VEČER PRVNÍ / STAVOVSKÉ DIVADLO
Nejprve vás pozveme do Stavovského divadla, kde se v neděli 11. října od 18 hodin uskuteční Zábor. Věděli jste, že čeští herci v roce 1920 zabrali dnešní Stavovské divadlo německým hercům, kteří ho měli v té době v pronájmu? Pokusíme se rekonstruovat, jak asi takové „zabrání“ mohlo vypadat. Necháme vás nahlédnout na zkoušku, kde bude německý režisér Karl Gut nacvičovat novou komedii s německou herečkou Johannou von Pidermann. Potkáte se s tehdejším ředitelem Národního divadla a dozvíte se, proč už T. G. Masaryk nikdy do tohoto divadla nevstoupil. Dostanete se do hlediště Stavovského cestou, kterou jste možná nikdy nešli, a uvidíte místa, kam se běžný divák nikdy nedostane.

VEČER DRUHÝ / NOVÁ SCÉNA
O pár týdnů později, v neděli 1. listopadu, tentokrát v 19 hodin, se stanete prominentními hosty na Šarádě uspořádané u příležitosti slavnostního otevření Nové scény v roce 1983. Nebude chybět návštěva z míst nejvyšších (možná přímo prezidentská!) – a kopec „dobré zábavy“. V průběhu galavečera dojde i na prohlídku budovy významného architekta Karla Pragera. Pod vedením moderátorů večera Martiny Preissové a Davida Matáska zjistíte, jak nekonečné jsou dovednosti našich herců.

VEČER TŘETÍ / NÁRODNÍ DIVADLO
Na Výpravu vás pozveme v neděli 22. listopadu – a to do naší budovy nejvýznamnější. První skupiny vyrazí na cestu v 17 hodin, poslední před půl osmou. Vedoucí jednotlivých skupin vás vezmou na místa, kde jste možná byli (například základní kameny), u nichž jste ale jistě některé věci nezažili (například hádku Františka Palackého a Karla Sladkovského o tom, kdo na ně poklepe). Setkáte se s významnými českými autorkami na jejich tiskové konferenci, vysvětlíme vám okolnosti onoho velkého požáru, dozvíte se, čemu se na konci života věnoval architekt Zítek … To vše v podání nejvýznačnějších stálic Národního divadla: Ivy Janžurové, Jany Preissové, Taťjany Medvecké, Jany Bouškové, Johanny Tesařové, Evy Salzmannové, Václava Postráneckého, Františka Němce, Aloise Švehlíka, Jiřího Štěpničky, Vladislava Beneše, Milana Stehlíka a dalších. Na samém konci si můžete vyzkoušet, jaké to je, postavit se na jeviště Národního divadla … Začátek v 17, 17.20, 17.40, 18, 18.20, 18.40, 19, 19.20 – na každý čas je v prodeji 50 vstupenek (2 skupiny po 25 účastnících).

Všechny večery pro vás připravujeme jako zábavnou hru – hru na divadlo tak trochu z jiné strany. Věříme, že zaujme všechny, kdo k ND přistupují s otevřenou myslí, aktivně a tvůrčím způsobem. Večery budou vyžadovat chůzi, nikoliv však přehnaně náročnou (nejobtížnější v tomto ohledu bude Výprava v ND, ale i zde budete mít možnost odpočinku na jednotlivých stanovištích). Každý divák si kromě zážitku odnese malou památku. Počet míst je omezen. Jednotné vstupné 250 Kč. V prodeji od 6. 9. 2015 v pokladnách ND.

Foto: Tereza Vlčková