23.10.2015

Jitka Frantová: MOJE PRAŽSKÉ JARO

Moje pražské jaro je představení, které se narodilo v Itálii a je určené pro italské publikum. Proto se vám možná bude zdát popisné či „naivní“, protože mnohé z toho, o čem vyprávím, znáte (i když u nejmladší generace si o znalostech let minulých dovoluji zapochybovat), mnohé jste možná sami prožili. Po všechna léta strávená v exilu jsem se vždy snažila rozšiřovat za hranicemi povědomí o české kultuře, dramatice, literatuře, poezii.

Pro Italy, a pro západní společnost vůbec, má pražské jaro a jeho následky neobyčejný význam, protože znamenalo v celosvětovém měřítku začátek rozkladu mezinárodního, do té doby jednolitého, komunistického hnutí. Využila jsem této příležitosti, abych italskému publiku přiblížila onen úsek pohnuté české historie.

Nejsem politik ani historik, nemohu a také nechci, aby mé představení působilo dojmem politického mítinku nebo historické přednášky. Jsem herečka – a proto jsem zvolila tuto osobní formu, protože v divadle jde vždy především o lidské osudy.

A tak chci přiblížit politiku skrze lidské osudy, především skrze osud svůj. Domnívám se, že je to tak stravitelnější a přitažlivější. Úspěch, který mé představení zaznamenalo u italského publika, a přítomnost prezidenta Italské republiky, pod jehož záštitou se představení konalo, na premiéře i jeho uznalá slova po ní, mi daly za pravdu. Vyprávím okolnosti pražského jara a toho, co následovalo, ze svého osobního pohledu.

Ale ujišťuji vás, že jediné slovo není vymyšlené, vše je pravda. Proto Moje pražské jaro. Každý, kdo prožil tyto roky, je prožil jinak, každého nějak poznamenaly, každý má tedy Své pražské jaro. Toto je to moje.

Záštitu nad představením převzali: prezident ČR Miloš Zeman, prezident Itálie Sergio Mattarella a velvyslanec Itálie v ČR J. E. Aldo Amati. Ve spolupráci s Italským kulturním institutem. Realizaci projektu podpořila Nadace ČEZ.

Účinkuje: Jitka Frantová
Režie: Daniele Salvo

Uvedeme v sobotu 31. října 2015 v 19 hodin v Komorním sále provozní budovy ND.

Foto: Archiv