23.11.2015

Přijďte se zeptat přímo autorky… Anja Hillingová v Praze!

Každý inscenační tým si přeje jednu věc, které se zároveň trochu bojí: aby jejich práci viděl ten, kdo hru napsal. Nikdo z nás se nikdy nedozví, co by na uvádění svých textů řekl Shakespeare (alespoň do doby, než bude vynalezen stroj času). Utajeny nám zůstanou i názory Molièrovy nebo Čapkovy. A tak se snažíme pozvat k nám alespoň dramatiky a dramatičky žijící.

V pátek 18. 12. nám svůj názor na SPOLU/SAMI, svou oceňovanou a v několika evropských divadlech uvedenou hru, řekne Anja Hillingová, která nás poctí návštěvou. Autorka střední generace (nar. 1975) je stálicí na německých i rakouských scénách, její analytický styl psaní sleduje nejmodernější trendy – dialogy se mění v monology, postavy se neoslovují přímo, ale prostřednictvím vyprávění, své jednání průběžně komentují, a tak nám nechávají nahlédnout do svého nitra.

Hru SPOLU/SAMI, která se v originále jmenuje Protection, uvádíme od 12. listopadu na Nové scéně. Před Vánoci můžete přijít na reprízu už v 18,30. Začneme dramaturgickým úvodem, kde se dozvíte něco o vzniku samotné inscenace. Pak budete mít možnost setkat se přímo s autorkou – během besedy, která se uskuteční bezprostředně po konci představení v sále. Beseda bude probíhat v němčině, je zajištěno tlumočení do češtiny.

V rozhovoru pro Národní divadlo Anja Hillinová řekla, že inscenátorům do práce nikdy nemluví a na výsledný tvar svých textů nemá předem hotový názor. Přijďte se jí zeptat, jak se jí líbí ta naše verze.