připravujeme

1.06.2017

Další cyklus kurzu tvůrčího psaní Piš hru! je tady

_mg_3415

II. ročník Kurzu tvůrčího psaní pro začínající i pokročilejší dramatiky

Kurz nabízí opět seznámení s různými možnými přístupy k psaní divadelních her, práci na rozvoji vlastní tvorby, hledání vlastního způsobu psaní, vlastních témat. V neposlední řadě také nácvik práce se zpětnou vazbou, což je vzhledem ke kolektivní povaze toho, jak z psaného textu vzniká inscenace, důležitá součást výbavy každého dramatika.

Kurzy se budou konat jednou za čtrnáct dní, pravidelně ve všední den od 18.00 do 21.00 hodin, vždy v Provozní budově ND.

Autor: Markéta Bidlasová, Foto: Archiv ND
 
17.04.2017

Činoherní inscenace s anglickými titulky!

othello-2014-10

Máte zahraniční návštěvu nebo anglicky mluvící známé a kamarády? Nově je můžete vzít do Stavovského divadla na další dva tituly! Symbolistní pohádku Maurice Maeterlincka Modrý pták a hru, kterou netřeba představovat: Čechovovy Tři sestry. A tím však naše titulkování nekončí – od nové sezony přidáme ještě dva kusy: v Národním divadle nic menšího než Pýchu a předsudek Jane Austenové a na Nové scéně nejnovější titul Na moři, zírám nahoru australského autora Finegana Kruckemeyera.

Enjoy the performances!

Foto: Martin Kámen
 
2.04.2017

Činoherní předpremiéry

_mg_2138

Chcete vidět novou inscenaci jako první? Od konce května budete mít možnost!

Činohra totiž nově zavádí předpremiéry, na něž si budete moci koupit vstupenky v pokladnách ND i na webu. Prvním předpremiérovým večerem bude MLYNÁŘOVA OPIČKA 24.5.2017 v 19.00 ve Stavovském divadle.

Těšíme se na vás!

Foto: Patrik Borecký
 
12.03.2017

Piš hru! aneb Noc autorů na Nové scéně

nd_pavla_beretova_kopie

Píšou se hry? Píšou! V rámci dalšího večera cyklu Nové krve Vám představíme ukázky vybraných her, které se loni dostaly do finále Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru (vyhlášenou agenturou Aura-Pont a Činohrou Národního divadla). Jevištní koláž, jejíž nedílnou součást budou tvořit i výsledky dílny tvůrčího psaní, kterou v rámci ND vede dramaturgyně, dramatička a scenáristka Markéta Bidlasová, připraví studenti režie a dramaturgie pražské DAMU. Součástí večera bude i malé hudební překvapení!

Tolik mladých talentů naráz už jste dlouho neviděli!

Foto: Bára Prášilová
 
11.03.2017

KRVAVÁ SVATBA: Svět je veliký a všichni se na něj vejdou

krvava_svatba-martin_spelda-4a

Na jedné zkoušce Krvavé svatby se režisér Martin Kukučka zeptal, jak vnímáme samotu postav příběhu. Jak ji – podle nás – prožívají a cítí … Nešlo o náhod- nou otázku. Téma samo- ty, opuštěnosti a hledání se samozřejmě prolínalo celou tvorbou Federika Garcíi Lorky. A vlastně i životem. Jistě – básník, levičák a homosexuál, ve třicátých letech minulého století ve Špa- nělsku dost třaskavá kombinace. Jeho pohnutý osud a zejména tragický konec by sám vydal na divadelní hru.

Autor: Ilona Smejkalová, Foto: Martin Špelda
 
Stránka 1 z 35