připravujeme

15.01.2017

Krvavá rozpolcenost mezi láskou a rozumem

nd-svatba-banner-960x450

Španělský básník a dramatik Federico García Lorca (1898–1936) se na scénu Národního divadla vrací po půlstoletí. Autorův pohnutý osud by sám vydal na divadelní hru – my se však vracíme k jeho textu, v němž se folklór mísí s avantgardou, tradiční svět svateb a nedotknutelných obřadů s vášnivostí okamžiku i nezachytitelnou láskou. V den sňatku opouští nevěsta ženicha a následuje Leonarda, muže, kterého miluje, bez ohledu na neúprosný zákon morálky a cti. Touha po pomstě žene svatebčany v čele s ženichem po stopách uprchlíků. Ženich i milenec krvavě hynou o svatební noci, tragédie končí nářkem žen nad mrtvými muži. Avšak my se ptáme dál – co ostatní postavy, jejich rodiče, prarodiče, sousedé? Vědí také, co to je šílená touha? Je láska pouze doménou mládí, nebo jsme každý z nás tak trochu opouštějící Nevěstou a zrazeným Ženichem?

Autor: Ilona Smejkalová, Foto: Bára Prášilová
 
10.01.2017

Třetí vydání Nové krve - Sestavy s podtitulem (Nebyl jen Valentýn)

ns_filip_kopie

Již potřetí před vás předstoupíme s kabaretem Nová krev – Sestava. Herci Činohry Národního divadla „nablízko“ a v netradičních rolích. Zčásti improvizovaný večer, který je premiérou i derniérou zároveň. Okysličení pro vás diváky i pro soubor. Tentokrát na téma láska a vše co s ní souvisí. Jak jinak než pod patronátem sv. Valentýna! Slavíte Valentýna, nebo jste tento „komerční“ svátek nikdy nevzali za svůj? Chybět nesmějí rubriky, které už si získaly oblibu během předchozích večerů: Nad dopisy diváků, Divadelní profese či Herec, který nedokáže přestat deklamovat. Ale připravili jsme i formy zcela nové a hlavně – další várku původních písní. Zváni jsou nejen všichni zamilovaní, ale i ti, kteří se tento večer teprve zamilují!

Uvedeme 27. února 2017 ve 20.00 v horním foyer Nové scény.

Foto: Bára Prášilová
 
22.12.2016

Poslední reprízy v letošním roce

modry-ptak-03

Blíží se Vánoce a závěr roku 2016 a s ním i poslední letošní reprízy našich inscenací!

Na Boží hod vánoční se naposledy v tomto roce vydáme ve Stavovském divadle za MODRÝM PTÁKEM, v úterý 27. prosince se (zatím) naposledy zasmějeme na JEDENÁCTÉM PŘIKÁZÁNÍ a nadobro se rozloučíme s Goldoniho SLUHOU DVOU PÁNŮ. Středa 28. a čtvrtek 29. prosince pak bude patřit "dvojáku" oblíbené AUDIENCE U KRÁLOVNY. Posledním letošním představením pak bude kulatá 40. repríza V RYTMU SWINGU BUŠÍ SRDCE MÉ v Národním divadle v pátek 30. prosince...

Foto: Pavel Nesvadba
 
7.12.2016

SPALOVAČ MRTVOL: Rozhovor s režisérem Janem Mikuláškem

spalovac-1ctena-05a

„Mám rád podivíny,“ říká režisér Jan Mikulášek. Jeho první režií v Činohře Národního divadla je Fuksův Spalovač mrtvol, který bude mít premiéru v půlce prosince na scéně Stavovského divadla.

Autor: Marta Ljubková, Foto: Petr Neubert
 
3.12.2016

Derniéra Ostrovského LESA

les10

Svůj spor o les povede bohatá majitelka panství Raisa Gurmyžská v podání Ivy Janžurové již naposledy. Spolu s ní v režii Michala Dočekala hrají Igor Orozovič, Vladimír Javorský, Igor Bareš j. h., Vladislav Beneš, Jiří Štěpnička, Johanna Tesařová, Pavla Beretová, Filip Kaňkovský a další.

Uvádíme 10. prosince 2016 ve Stavovském divadle.

Foto: Martin Špelda