připravujeme

26.11.2016

SPALOVAČ MRTVOL: Dokud umíme nahlédnout své slabosti, svět není ztracen

spalovac-1ctena-21a

Ladislav Fuks (1923–1994) napsal řadu románů, novel a povídek, mezi ty nejslavnější patří bezpochyby Pan Theodor Mundstock, jímž vstoupil do literatury v roce 1963, a právě Spalovač mrtvol (1967). Příběh o zaměstnanci krematoria, vzorném manželovi a otci Karlu Kopfrkinglovi, je nejen hororem ze spalovny lidí, ale také groteskním obrazem rozkladu lidské osobnosti.

Autor: Marta Ljubková, Foto: Petr Neubert
 
17.11.2016

Vánoce na náměstí Václava Havla

nova_scena

Ve čtvrtek 1. prosince tradičně oslavíme začátek adventu. Umělci všech souborů Národního divadla opět podpoří neziskovou organizaci Dejme dětem šanci a společně na piazzetě/náměstí Václava Havla benefičně ozdobíme vánoční perníčky.

Přijďte se s námi od 15.00 ohřát punčem.

Foto: Hana Smejkalová
 
10.11.2016

PÝCHA A PŘEDSUDEK: Ironický výsměch lidským pošetilostem

_mg_1866

Snad jí skutečně patří označení „první moderní anglická autorka“. Nechce se věřit, že Jane Austenová (1775–1817) náleží přelomu 18. a 19. století, že prožila dobu napoleonských válek a že desítky let před Ch. Dickensem, W. M. Thackeraym a sestrami Brontëovými vytvořila díla, ke kterým se dnes vracíme bez trapného pocitu, že z piety čteme takzvané velké dílo minulosti, v podstatě však značně ohlodané zubem času.

Autor: Ilona Smejkalová, Foto: Patrik Borecký
 
8.11.2016

Noc divadel 2016

noc_divadel_2016a

V sobotu 19. listopadu 2016 se v České republice uskuteční již počtvrté Noc divadel, kdy se otevřou dveře v celé řadě českých, moravských a slezských divadel a diváci si budou moci užít nejrůznější atraktivní programy. Národní divadlo pochopitelně ani letos nezůstane stranou.

Foto: Noc divadel
 
2.11.2016

DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ - Pojďme to zahrát ještě jednou

dotkni_se_hvezd_1

Při příležitosti blížící se premiéry nové inscenace Jana Friče DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ vyzpovídal dramaturg Jan Tošovský autora hry, dramatika René Levinského...

Co tě na psaní baví nejvíc?
Na festivalu v Hradci Králové se mě herec Eliáš Jeřábek ptal, jestli píšu kvůli tomu, že chci někomu něco říct, nebo jestli jenom toužím po komunikaci, abych nebyl osamělej. Že jako nejde o to, co říkám, ale spíš že si hledám nějaký vztahy k lidem. A než jsem si to stačil rozmyslet, abych z toho nějak vybruslil, tak přišel režisér Honza Kačena a řekl, že divadlo děláme proto, abychom zjistili, kudy chodí víly. A já si myslím, že o tom to je – souhlasím s ním a píšu proto, abych zjistil, kudy chodí víly.

Autor: Jan Tošovský, Foto: Hana Smejkalová