2.04.2015

Jaro očima Michala Dočekala

Vážení a milí diváci,
duben je nejkrásnější měsíc, i když T. S. Eliot píše opak.
Jaro je totiž nepochybně tady, a kromě toho se v dubnu můžeme těšit na květen a vše, co následuje. Nejkrásnější část roku je pořád před námi a divadelní sezona ještě zdaleka nekončí! Ale protože jaro je tu již od března, je dobré si připomenout dvě premiéry, které se minulý měsíc uskutečnily.

Tou první byly na Nové scéně 12. března Strasti života od Chanocha Levina v režii hosta ze Slovenska Eduarda Kudláče. Chanoch Levin je nejvýznamnějším izraelským dramatikem a také dramatikem světově nejuváděnějším. Je tedy trochu zvláštní, že naše inscenace Strastí života je českou premiérou, ale i teprve druhým uvedením tohoto autora v Česku vůbec. V inscenaci, která je komedií o „strastech života“ mají diváci možnost vidět výjimečné výkony tří vynikajících herců: Jany Bouškové, Jiřího Štěpničky a Aloise Švehlíka.

Další březnovou premiérou, kterou musíme v dubnu vzpomenout, je Audience u královny. Britský dramatik Peter Morgan vyšel ze zdánlivě nedramatického faktu: britská královna přijímá každé úterý premiéra své vlády, aby ji informoval o probíhajícím dění. Autorovi se podařilo zobrazit posledních šedesát let nejen britského království – uvidíte předsedy vlád od Winstona Churchilla přes Margaret Thatcherovou až po Davida Camerona, a to vše pod dohledem jediné mimořádně silné osobnosti: Alžběty II., kterou ztvárnila mimořádná herečka Iva Janžurová. V rolích premiérů uvidíte Václava Postráneckého, Františka Němce, Igora Bareše, Davida Matáska, Martina Pechláta, Milana Stehlíka a Igora Orozoviče. Marget Thatcherovou hraje Taťjana Medvecká, komorníkem je Jan Hartl a Alžbětinou chůvou z dětství Miluše Šplechtová. Moderní britské, evropské, ale i světové dějiny, úloha osobnosti a tradice jako na dlani a s anglickým humorem. Režii měla vynikající filmová, ale i divadelní režisérka Alice Nellis a poprvé své premiéry královna přijímala 19. března na jevišti Stavovského divadla.

A teď konečně duben, nejkrásnější měsíc a nejkrásnější premiéra. Protože nejkrásnější je vždy ta, která nás teprve čeká. A tou bude opět britská hra (drama a popmusic Britům docela jde…) Zemětřesení v Londýně. Mike Bartlett je jeden z mnoha skvělých současných anglosaských autorů a jeho Zemětřesení tuto pověst potvrzuje. Režie se ujal Daniel Špinar, který se po úspěšném Shakespearově Othellovi utká s dalším anglickým dramatikem, tentokrát současným. V jeho úsilí mu budou pomáhat Pavla Beretová, Jana Pidrmanová, Jana Janěková ml., Filip Rajmont, Vladislav Beneš a další. Premiéra je 2. dubna na Nové scéně.

Krásné jaro Vám přeji, milí diváci, a přijďte do divadla!

Autor: Michal Dočekal