píší o nás

7.11.2016

Evoluční komedie stoppardovského ražení

dotknisevesmiru-oblekana-007

Na Nové scéně pražského Národního divadla měla světovou premiéru hra Dotkni se vesmíru a pokračuj. Autor René Levínský ji věnoval památce Ilji (Elijahu) Ripse. Tento lotyšský matematik se proslavil pokusem dekódovat v textu Tóry vzkazy Stvořitele.

Autor: Radmila Hrdinová, Právo, Foto: Petr Neubert
 
24.09.2016

Vydařené Tři sestry se bez nahoty obejdou

_sup0049

Prodat dům, se vším tady skoncovat a do Moskvy! Irinin povzdech z úvodu Čechovovy patrně nejslavnější hry zazní i na začátek nového nastudování, kterým zahájilo sezonu pražské Národní divadlo.

Autor: Tomáš Šťástka, redaktor MF DNES, Foto: Martin Špelda
 
18.09.2016

SEN ČAROVNÉ NOCI - výběr z recenzí

sen_carovne_noci-petr_neubert-03

Špinar využil komického talentu nové členky činohry Lucie Polišenské. Ze zamilované Heleny − pronásledující svého bývalého milence Demetria, který se mezitím „udělal“ do Hermie −, stvořil vdavekchtivou boubelku a hlavní hrdinku inscenace. Vyšlo mu to. Trapné, ale sympatické tlusté holce drží palce celé hlediště.

Marie Reslová, Hospodářské noviny

Autor: Martin Macháček, Radmila Hrdinová, Marie Reslová, Foto: Petr Neubert
 
28.06.2016

Tyjátr: Na perutích šílenství. Špinarův Sen čarovné noci je vrcholem sezony

sen_carovne_noci-petr_neubert-03

Daniel Špinar uzavřel poslední premiérou svou první sezonu v pražském Národním divadle. Po Othellovi je SEN ČAROVNÉ NOCI druhou inscenací Shakespearovy hry na repertoáru. Ačkoliv se zdá, že poměr nasazených současných titulů ke klasickým v této sezoně je ve výrazné disproporci, patří Sen čarovné noci k nejprogresivnějším titulům roku.

Autor: Martin Macháček, Tyjátr / Rádio Wave, Foto: Petr Neubert
 
28.06.2016

Špinar režíruje dalšího Shakespeara. Jeho Sen čarovné noci baví, dokud se neokouká

sen_carovne_noci-petr_neubert-13

Veselá a stylově vybroušená podívaná završuje první sezonu, kdy činohru Národního divadla umělecky vede režisér Daniel Špinar.

V jeho režii Shakespearův Sen čarovné noci, který dnes divadlo znovu uvede, připomíná technicky dokonalý videoklip, v němž se svižně střídají fantazijní obrazy, vizuální efekty, fyzická virtuozita, tanec, zpěv a bláznivá show. Formát tak akorát na začátek léta.

Autor: Marie Reslová, Hospodářské noviny, Foto: Petr Neubert